Reklama

Registrace
uživatelů online 64
přihlášeno 34 žen, 30 mužů

Diskuze

Napsat příspěvek:
Příspěvky mohou psát pouze přihlášení uživatelé.

  Jiří F. 14.9.2009, 15:17:45
Rukou mi prošla dvě Linuxová distra *Ubuntu a Debian. Od Microsoftu jsem zažil DOS, Win 3.1(1), 95, 98(SE), 2000, XP a 7. Vistu přeskakuji jako opravdu nepovedený krok vedle.

Testoval jsem ty nové Windows 7, je to taková Vista Second Edition. Nicméně systém prošel optimalizací a zeštíhlením. Některé věci tam třeba chybí oproti předchozím verzím. Zbytečné služby byly vypnuty či zcela odstraněny. Velmi se podařila správa ovladačů, většinou si systém najde potřebný ovladač na Windows Update.
Windows 7 bez problému a plynule fungují na sestavě jako Pentium 4 2,8 GHz, 1 GB RAM, nVidia 6600 128 MB. Jen došlo ke snížení herního výkonu. Tzn. zde zůstanu na XP.
Na stroji s Core 2 Duo, 2 GB RAM, ATI HD2600XT 256MB GDDR4 dokonce sedmy jely lépe než XPéčka, žádná ztráta na herním výkonu (BioShock, Mirror´s Edge) pozorována nebyla. Na tomto stroji hodlám XPčka nahradit Windows 7.
Dokonce by bylo možné provozovat sedmy i na Athlon XP 1800+, 1 GB a integrovanou grafikou SiS Mirage. Neukazovala mi tam ale TV karta, takže opět zde nechám XP.
Shrnul bych to tak, že pokud má stroj 2 a více jader a grafiku podporující DirectX verze vyšší než 9, lze Windows 7 určitě doporučit. Na stroji s 1-jádrovým CPU a grafikou podporující nanejvýš DirectX 9 přechod z XPéček na vyšší verzi Windows smysl nemá.

Používám také Debian Linux. Slouží lépe než *Ubuntu, které není již tak vyladěné jako bylo dřív. Jsou úkony, které bez Widlí nepůjdou, nicméně mnoho věcí jsem dnes schopen na Linuxu udělat a některé věci můžu dělat pouze na Linuxu. Zde bych obecně řekl, že pokud chceme opravdoví Linux, je třeba sáhnout po dospělém distru jako je např. Debian nebo CentOS. Distra snažící se být jako Windows za moc obvykle stát nebudou.

Další možností by mohl být třeba Mac OS X. Ten je takhle dobře sestaven, ale bohužel je svázán s počítači Apple. Nevím, co Applu brání vyrobit Mac OS X i pro jiná PC.
 
  Jiří F. 16.9.2009, 23:12:15
Výroba HW a SW budou asi spojené nádoby. Software (zahrnuji i OS) je vyvíjen náročnější, aby to donutilo výrobce HW vyrábět výkonnější HW. Při tom dochází k zastarávání HW.
Takhle nějak funguje umělé stárnutí počítačů.
 
  Jiří F. 16.9.2009, 23:28:10
Mandriva a Ubuntu, to jsou distra, která se snaží být jako widle, přecejen bych vyzkoušel nějaká dospělejší distra jako třeba Debian, CentOS nebo ArchLinux.
Linux zatím stále nemůže být systém pro cvičené opice, systém, který za uživatele všechno udělá. Windows je od počátku vyvíjen tak, že za uživatele všechno udělá.
Vývoj PC her, tam je to při vší smůle tak, že jsou vývojáři orientovaní na převážně používanou platformu a tou jsou Windows a procesory na bázi x86. Co by to dělali pro Linux, který není příliš rozšířen. Kdyby byl podíl systémů na trhu vyrovnanější, nebyl by Linux opomíjenou platformou.
 
  Jiří F. 16.9.2009, 22:32:45
Ono v sedmách je toho méně než ve Vistách a možná než v XP. V sedmách není v základní instalaci Movie Maker, Fotogalerie, Mail, Messenger aj. To se tam instaluje dodatečně.
Nalezeno 1 záznamů